top of page

Jak założyć działalność gospodarczą?

Zaktualizowano: 11 sty

#ceidg #dzialalnoscgospodarcza #ksiegowarumia #biurorachunkowerumia #zgloszeniedozus


Decyzję o założeniu działalności masz już za sobą? Bardzo dobrze. Teraz nadszedł czas na realizację zadania jakim jest wypełnienie wpisu do CEiDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). W dobie cyfryzacji zapomnij o staniu w kolejce do okienka. Mamy 2023 rok, działalność zakładamy online, w domu, o dowolnej porze dnia. Brzmi ciekawie?


Z tego tekstu dowiesz się:

 1. Gdzie założyć działalność gospodarczą online?

 2. Jaką nazwę firmy wybrać?

 3. Jaki adres wykonywania działalności wpisać?

 4. Jaki kod PKD wybrać?

 5. Formy opodatkowania w 2023 roku.

 6. Czy musisz rejestrować się do VAT?

 7. Czy musisz założyć firmowy rachunek bankowy?

 8. Ile wynoszą składki ZUS w 2023 roku?

 9. Jak obliczyć składkę zdrowotną na ryczałcie?

 10. Wybór biura rachunkowego.Gdzie założyć działalność gospodarczą online?


Działalność gospodarczą online zakładamy logując się na stronie biznes.gov.pl wybierając zakładkę "Złóż wniosek CEiDG", następnie "Zarejestruj firmę w CEiDG".

Do rejestracji będzie Ci potrzebny:

 • Profil Zaufany (login i hasło) lub,

 • e-dowod lub,

 • bankowość elektroniczna (login i hasło);

JAKĄ NAZWĘ FIRMY WYBRAĆ W 2022 ROKU?


Kolejnym krokiem (oprócz podania danych osobowych oraz adresowych) będzie wybór nazwy pod jaką będzie funkcjonował wpis. Decydując się na JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza) w nazwie firmy obowiązkowo umieszcza się imię i nazwisko.


Dodatkowo, możesz umieścić słowa opisujące profil działalności, np. usługi dentystyczne, fryzjerskie, kosmetyczne, a także lokalizację - nazwę miasta lub miejscowości.


Przemyśl jakie słowa oddają charakter Twojej działalności - weź pod uwagę ich długość, chwytliwość i łatwość w zapamiętaniu. W przypadku punktów usługowych dobra nazwa

może być kluczem do pozyskania klientów.


Ustawodawca pozwala na dowolność w wyborze nazwy firmy, wyklucza jedynie celowe wprowadzanie w błąd, oszustwa w postaci podszywania się pod konkurencję oraz nazwy zastrzeżone specyficznym podmiotom (banki, towarzystwa ubezpieczeń, szpitale, kliniki).


Co z adresem wykonywania działalności?


Wypełniając wniosek do CEiDG w kwestii adresu mamy kilka opcji do wyboru.

 • adres stałego wykonywania działalności gospodarczej,

 • adres do doręczeń (korespondencyjny),

 • adresy dodatkowe (oddziały firmy, punkty sklepowe, magazyny),

 • brak stałego adresu wykonywania działalności.

Jeżeli planujesz wykonywać działalność w jednym, konkretnym miejscu oraz posiadasz do niego tytuł prawny (prawo własności, prawo użytkowania wieczystego, umowa dzierżawy, umowa użyczenia, umowa najmu) podaj adres jako stałe, fizyczne miejsce wykonywania działalności.


W przypadku usług mobilnych, wykonywanych u klienta lub z dowolnego miejsca na świecie (np. copywriting, mobilna kosmetyczka, usługi sprzątania w domach prywatnych) zaznacz brak stałego adresu wykonywania działalności. Wówczas obowiązkowo podajesz jedynie adres korespondencyjny, np. domowy.


Wybór kodu pkd - przykłady.


PKD czyli Polska Klasyfikacja Działalności to zbiór kodów klasyfikujących usługi. Przedsiębiorcy rejestrujący się do CEiDG wybierają jeden kod główny, najlepiej opisujący charakter świadczonych usług oraz kody dodatkowe (jeżeli są potrzebne).


Wyszukiwarkę kodów PKD znajdziesz tutaj -> LINK


Niektóre kody są powiązane z konkretnymi formami opodatkowania, obowiązkiem rejestracji do VAT lub posiadaniem kasy fiskalnej. Między innymi:

Sprzedaż hurtowa wyrobów tytoniowych

46.35.Z

Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych

Sprzedaż detaliczna sprzętu fotograficznego, optycznego i precyzyjnego oraz usługi świadczone przez optyków

Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne

Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli

Hotele i podobne obiekty zakwaterowania

Przykładowe kody związane z działalnością usługową, bez konieczności posiadania kasy fiskalnej (zwolnienie obrotowe, do 20 tyś. złotych rocznie, obrót na rzecz osób fizycznych).

Działalność związana z oprogramowaniem

62.01.Z

Działalność agencji reklamowych

Obróbka mechaniczna elementów metalowych

Naprawa i konserwacja statków i łodzi

Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura

Jaką formę opodatkowania wybrać w 2023?


Jeden z najważniejszych punktów wpisu do Centralnej Ewidencji CEiDG to wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym. W 2022 roku przedsiębiorcy mogą wybierać spośród trzech opcji:

 • zasady ogólne czyli opodatkowanie według skali podatkowej (12% i 32%),

 • stawka liniowa 19%,

 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;

Co ważne, jeżeli nie wybierzesz innej formy, ustawodawca narzuci Ci opodatkowanie na zasadach ogólnych.


Wybór formy opodatkowania będzie miał bezpośredni wpływ na księgowość w Twojej firmie. W przypadku dwóch pierwszych opcji będziesz zobligowany do prowadzenia Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów. Na ryczałcie poprowadzisz Ewidencję Przychodów.


rejestracja do vat, czy jest konieczna?


Przedsiębiorcy na ogół zobowiązani są do rejestracji VAT. "Value Added Tax" czyli podatek od wartości dodanej pośrednio płacimy wszyscy - zarówno jako konsumenci i przedsiębiorcy. Istnieją jednak przesłanki żeby jako osoba wykonująca działalność gospodarczą nie odprowadzać podatku należnego do Urzędu Skarbowego.


Wyróżniamy dwa rodzaje zwolnień - podmiotowe i przedmiotowe.

ZWOLNIENIE PODMIOTOWE

Występuje gdy roczna sprzedaż nie przekracza 200 tyś. złotych (jeżeli zakładasz firmę w trakcie roku Twój limit zmniejsza się proporcjonalnie do ilości dni z kalendarza);

ZWOLNIENIE PRZEDMIOTOWE

Klasyfikując się jako podatnik zwolniony z VAT nie musisz rejestrować się do VAT, co zdecydowanie zmniejszy ilość obowiązków księgowych oraz tym samym obniży cenę, którą zapłacisz w biurze rachunkowym.


Są sytuacje kiedy rejestracja do VAT jest konieczna, np. w przypadku sprzedaży usług prawniczych, jubilerskich, wszelkiego rodzaju doradztwa np. consluting, doradztwo podatkowe, doradztwo w zakresie usług informatycznych.


czy musisz zakładać rachunek firmowy w banku?


Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych mogą posługiwać się rachunkiem firmowym lub prywatnym (ale nie współdzielonym). Obowiązkowy rachunek firmowy w banku mają natomiast wszyscy czynni podatnicy podatku VAT.


Rachunki firmowe przedsiębiorców zarejestrowanych do VAT widnieją na tak zwanej Białej Liście Podatników (LINK) oraz zawierają dodatkowy rachunek do rozliczeń z US.


Składki zus w działalności gospodarczej.


Od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do zgłoszenia się do obowiązkowych ubezpieczeń w ZUS. Z reguły w pierwszej kolejności korzysta się z "Ulgi Na Start" zwalniającej z konieczności płacenia składek społecznych przez pierwsze pół roku. Obligatoryjnie płaci się jedynie składkę zdrowotną.


Następnie właściciele JDG mogą skorzystać z 24-miesięcznego okresu preferencji, w którym składki społeczne opłaca się według 30% podstawy czyli minimalnego wynagrodzenia.

W 2023 roku składka społeczna preferencyjna wynosi 331,26 zł w pierwszym półroczu, a od Lipca do końca Grudnia - 341,72 zł.


Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą lub chcą korzystać z obniżonej podstawy. Wysokość płaconych składek ma bowiem wpływ na świadczenia, które są przyznawane w razie choroby, urlopu macierzyńskiego czy przyszłej emerytury.


Pełna podstawa w 2023 roku wynosi 4161,00 zł (60% przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia), a wysokość składek społecznych zamyka się w kwocie 1418,48 zł.


Polski Ład 1.0 zmienił sposób obliczania obowiązkowej składki zdrowotnej (NFZ). Od 1 stycznia 2022 roku ustawodawca wprowadził 3 formy wyliczeń, w zależności od wybranego sposobu opodatkowania.

 • 9% dochodu w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych,

 • 4,9% dochodu w przypadku opodatkowania liniowego 19%,

 • Progresywnie według trzech stawek miesięcznych dla ryczałtowców;

O ile sposób obliczania składki zdrowotnej dla podatników prowadzących Podatkową Książkę Przychodów i Rozchodów jest jasny, to przedsiębiorców na ryczałcie na koniec roku składkowego może czekać rozczarowanie.


Jak obliczyć składkę zdrowotną na ryczałcie w 2022?


Ustawodawca uzależnił wysokość składki zdrowotnej dla ryczałtowców od ich dochodu. Stawki miesięczne składek NFZ kształtują się następująco:

 • 335,94 zł miesięcznie do 60 tyś. złotych dochodu rocznie,

 • 559,89 zł miesięcznie od 60 tyś do 300 tyś. złotych dochodu rocznie,

 • 1007,81 zł miesięcznie powyżej 300 tyś. złotych dochodu rocznie;

Po zakończeniu roku składkowego przedsiębiorcy będą zobligowani do wysłania rocznego rozliczenia składki NFZ oraz ewentualnego uregulowania niedopłat związanych z przekroczeniem progów stawkowych.


wybór biura rachunkowego.


Z poziomu wniosku o wpis do CEiDG możesz o razu wybrać biuro rachunkowe, które będzie prowadzić Twoją księgowość. Wystarczy, że podasz jego nazwę ewidencyjną oraz numer NIP. Pamiętaj, że dobra księgowa nigdy nie odmówi Ci pomocy w założeniu działalności lub rejestracji do VAT.


szukasz księgowej w rumi?


Sprawdź ofertę na usługi księgowe w Rumi, Gdyni, Gdańsku, Sopocie i okolicach. Zdalna Księgowa DN SOLUTONS Dominika Nowak świadczy kompleksową obsługę księgowo-kadrową małych i średnich przedsiębiorstw. Szybkie rozliczenia w dobrej cenie - sprawdź cennik.


Zapytaj o ofertę dla Ciebie.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie