top of page

księgowość w branży beauty.

#dzialalnoscgospodarcza #salonkosmetyczny #księgowośćdlasamozatrudnionych #biurorachunkowerumia #księgowarumia #uslugifryzjerskieksiegowosc


Decydując się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej dobrze jest wziąć pod uwagę specyfikę danej branży, szacowane przychody oraz wydatki konieczne do prowadzenia biznesu. Takie dane są niezbędne w celu dokonania wyboru formy opodatkowania spośród trzech dostępnych dla przedsiębiorców w 2022 roku.


Planujesz otwarcie salonu fryzjerskiego lub kosmetycznego? Ten artykuł jest stworzony dla Ciebie! Dowiesz się:


 1. Jakie formy opodatkowania są dostępne w 2022 roku?

 2. Jakie PKD wybrać?

 3. Jak ewidencjonować sprzedaż?

 4. Stawka ryczałtu dla usług fryzjersko-kosmetycznych.

 5. Kogo obowiązuje Podatkowa Książka Przychodów i Rozchodów?

 6. Jakie wydatki można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?

 7. Skala podatkowa - zasady ogólne.

 8. Kiedy wybrać podatek liniowy?

 9. Składka zdrowotna - ile wynosi?

 10. Składki społeczne w 2022 roku.


formy opodatkowania w 2022 roku.

W czasach Polskiego Ładu nowi przedsiębiorcy mają do wyboru 3 formy opodatkowania działalności gospodarczej. Nie inaczej jest w branży beauty, gdzie dostępne są:

 • skala podatkowa (12 i 32%),

 • podatek liniowy (19%),

 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (8,5%);

Chociaż we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z księgowością uproszczoną, to sposób jej prowadzenia różni się w zależności od wybranej formy. W przypadku skali podatkowej oraz podatku liniowego zakładamy Podatkową Książkę Przychodów i Rozchodów. Na ryczałcie wystarczy Ewidencja Przychodów.


Jakie PKD wybrać?

Na etapie składania wniosku do CEiDG wybierzesz swój kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Symbol określa rodzaj wykonywanych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli wśród Twoich usług znajdą się zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne, fryzjerskie, stylizacja paznokci czy makijaż okolicznościowy to odpowiedni kod PKD to 96.02.Z - Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne.


Jak ewidencjonować sprzedaż?

Obowiązkowo, na kasie fiskalnej online. Co ważne, zakupu kasy należy dokonać przed rozpoczęciem działalności, aby najpóźniej w dniu otwarcia salonu przeprowadzić proces jej fiskalizacji. Zajmie się tym dostawca Twojego urządzenia.

Poza tym, na życzenie klienta biznesowego, możesz wystawiać faktury, które będą stanowić osobne dokumenty sprzedaży.


Ryczałt dla usług kosmetycznych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest najprostszą formą opodatkowania możliwą do zastosowania przez właścicieli salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Stawka podatku dla PKD 96.02.Z wynosi 8,5% oraz jest liczona od przychodów, pomniejszonych o część zapłaconych składek ZUS.


Na ryczałcie nie ma możliwości odliczenia kosztów, co stanowi duży minus tej formy opodatkowania. Nie przekreślaj jej jednak od razu. Jeżeli prowadzisz mobilny punkt kosmetyczny lub nie płacisz wysokiego czynszu za lokal to właśnie ryczałt może okazać się najkorzystniejszą opcją.


Uwaga na obostrzenia! Nie skorzystasz z tej formy opodatkowania jeżeli będziesz świadczyć usługi dla swojego byłego pracodawcy.


podatkowa książka przychodów i rozchodów - dla kogo?


Podatkową Książkę Przychodów i Rozchodów prowadzą przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych: skali podatkowej i liniowo. W Księdze ujmowane są zarówno koszty jak i przychody, dzięki czemu opodatkowywany jest rzeczywisty dochód.


Z uwagi na specyfikę branży beauty, ilość wydatków jakie należy ponieść na wynajem lokalu, materiały i akcesoria kosmetyczne, reklamę czy szkolenia, wybór Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów wydaje się dość naturalny.


Uwaga! Decydując się na prowadzenie KPiR musisz pamiętać o corocznym remanencie (spisie z natury). Rozpoczynając działalność tworzysz remanent początkowy, a na koniec roku spisujesz końcowy (na dzień 31. Grudnia). Wartości uwzględnia się przy obliczaniu podatku dochodowego. W spisach salonów kosmetyczno-fryzjerskich znajdą się przede wszystkim materiały kosmetyczne np. farby do włosów, lakiery do paznokci, preparaty pielęgnacyjne.


Jakie wydatki możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Do kosztów uzyskania przychodu możesz zaliczyć wszystkie wydatki, które zostały poniesione w celu realizacji Twoich usług. W wielkim skrócie. :) Skupmy się na przykładach.


100% koszt uzyskania przychodu stanowią między innymi:

Wynajem lokalu oraz opłaty z nim związane;

Czynsz wraz z opłatami eksploatacyjnymi (woda, kanalizacja, ogrzewanie, śmieci, energia elektryczna).

Materiały i akcesoria kosmetyczno-fryzjerskie;

Odzież ochronna, rękawiczki, maseczki, chemia do sprzątania;

Materiały remontowe, meble i dekoracje do lokalu;

Internet oraz telefon wykorzystywany w działalności salonu;

Dostęp do oprogramowania rezerwacyjnego;

Wydatki poczynione na reklamę;

skala podatkowa - zasady ogólne.


Skala podatkowa jest podstawową formą opodatkowania, dlatego też każdy może rozliczać się na jej podstawie. Dzieli się na dwa progi:

 • 12% do 120 tyś. dochodu,

 • 32% od nadwyżki,

Podstawę do opodatkowania stanowi dochód, czyli różnica pomiędzy przychodami, a kosztami. W praktyce w branży urodowej będzie to kwota netto sprzedaży z miesięcznego raportu fiskalnego pomniejszona o sumę kosztów z faktur zakupowych.


Ponadto mamy prawo do odliczenia zapłaconych składek społecznych ZUS oraz co istotne, skorzystania z kwoty wolnej od podatku, która od lipca 2022 wynosi 3600,00 zł.

Dodatkowym plusem skali podatkowej jest możliwość odliczeń od podatku w postaci ulgi na dziecko lub wspólne rozliczenie z małżonkiem.


kiedy opłaca się podatek liniowy?

Podatek liniowy 19%, analogicznie do skali podatkowej, obliczany jest od dochodu pomniejszonego o zapłacone składki społeczne ZUS. Co wyróżnia tę formę opodatkowania, to możliwość odliczenia od dochodu zapłaconych składek zdrowotnych, z zachowaniem limitu rocznego do 8700,00 zł.


Wybierając opodatkowanie liniowe musisz liczyć się z brakiem możliwości skorzystania z ulgi na dziecko czy wspólnego rozliczenia w małżeństwie. Nie obowiązuje tutaj także kwota wolna od podatku.


Czy warto w ogóle zastanawiać się nad tym opodatkowaniem? Jak najbardziej - jeżeli Twoje dochody przewyższają 160 tyś. złotych rocznie i nie masz możliwości skorzystania z popularnych ulg podatkowych, to właśnie opodatkowanie liniowe będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem.


Składka zdrowotna w 2022 roku.


Składka zdrowotna ZUS jest obowiązkowa dla każdego przedsiębiorcy już od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności. Jej wysokość jest zależna od wybranego rodzaju opodatkowania.

Miesięczna składka zdrowotna na ryczałcie:

do 60 tyś. złotych rocznego przychodu wynosi 335,94 zł, następnie 559,89 zł, a powyżej 300 tyś. złotych rocznie: 1007,81 zł. Obniża podstawę opodatkowania w limicie do 50% zapłaconych składek.

Składka zdrowotna na skali podatkowej:

Składka zdrowotna przy opodatkowaniu liniowym:


Składki społeczne w 2022 roku.


Zakładając swój pierwszy salon kosmetyczny przez pierwsze pół roku możesz korzystać z "Ulgi na Start" zwalniającej Cię z obowiązku opłacania składek społecznych.


Po upływie tego czasu będziesz zobowiązany do zmiany kodu ubezpieczenia i wkroczenia w tak zwany okres preferencji trwający znacznie dłużej, bo przez 24 miesiące. Obniżone składki społeczne, które będą Cię obowiązywać wyniosą:

 • emerytalna 19,52% - 176,27 zł,

 • rentowa 8% - 72,24 zł,

 • wypadkowa 1,67% - 15,08 zł,

 • chorobowa dobrowolna 2,45% - 22,12 zł,

W sumie 285,71 zł miesięcznie.


Uwaga! Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z ulg składkowych. Jeżeli zakładasz działalność gospodarczą, ale będziesz pracować w salonie swojego byłego pracodawcy, to masz obowiązek rejestracji do ZUS z kodem 0510, odpowiadającym "pełnemu ZUS".


Ile zapłacisz? W 2022 roku obowiązkowe składki społeczne wynoszą:

 • emerytalna 19,52% - 693,58 zł,

 • rentowa 8% - 284,26 zł,

 • wypadkowa 1,67% - 59,34 zł,

 • Fundusz Pracy i Solidarnościowy 2,45% - 87,05 zł,

 • chorobowa dobrowolna 2,45% - 87,05 zł;

W sumie 1211,28 zł miesięcznie.


szukasz księgowej w rumi lub okolicach?


Sprawdź ofertę na usługi księgowe w Rumi, Gdyni, Gdańsku, Sopocie i okolicach. Zdalna Księgowa DN SOLUTONS Dominika Nowak świadczy kompleksową obsługę księgowo-kadrową dla przedsiębiorców z branży beauty i nie tylko. :)


Sprawdź cennik lub zapytaj o indywidualną ofertę dla Ciebie.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page